UNDERDOSE - TILT
Slovenský Seattle nie je Prešov, ale Nitra. Toto je naozaj špičková domáca nahrávka a ak aj neexistuje škatuľka ako dark progressive grunge, tak album TILT ju práve vytvoril.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
FALKENBACH, čoby „one man band“ predstavovaný chlapíkom, ktorý počúva na meno Vratyas Vakyas nás už roky obšťastňuje produkovaním pohanskej metalovej hudby, inšpirovanej nejakým tým folkom. Myslím si, že albumy, ktoré za dobu svojej existencie vyprodukoval, nikdy nevybočovali z určitých vymedzených mantinelov, či už kvalitatívne alebo ideovo. „Heralding The Fireblade“ však nie je novinka v pravom slova zmysle, keďže ide o znovunahratý, no nikdy nevydaný album, predtým pomenovaný skrátene „Fireblade“
Tak sa napime medoviny, vezmime do rúk sekery, meče a iný autentický „vercajk“ a vydajme sa na púť do sveta, keď mu vládli ešte mýty a poľnohospodárska výroba. Šum vĺn, trúbenie rohu a majestátny zvuk gitár s výrazným melodickým spevom a jednoduchou skočnou rytmikou je tým najideálnejším otvorením albumu. Takže si ešte dáme medoviny a hneď je všetko krajšie. Pred nami vidíme divoké vikingské lode krotiace divé vlny chladného severného mora a spaľujúce pohľady neľútostných bojovníkov. Chytľavá melodika, akustické nástroje, klávesy, chóry budú na tejto púti priam nepostrádateľnou nevyhnutnosťou. Keď budeme počúvanie mystických ľubozvučných melódií prekladať dostatočným množstvom medoviny, dostaneme sa aj do neznámych lesov, či na výpravu do vzdialených končín samotného Ríma a iných mýticko-mystických miest starého sveta. Za triezva sa však táto výprava môže veľmi ľahko skončiť stroskotaním.
Tým nechcem povedať, že tento album je nepodarený. V kontexte modernej tvorby a všelijakých hi-tech a muzikantsky nadupaných kúskov môže a iste aj bude pôsobiť archaicky (a nie je to len tým, že to nie je vlastne nový album). Kto má však rád nenáročný, folkom inšpirovaný posluch s trochou tej správnej pohanskej epiky, je určite na správnej adrese. Skladby sú postavené na pár akordoch, jednoduchom rytmickom základe, veľmi výraznej melodike, no a pri istom mentálnom rozpoložení, s trochou už spomínanej medoviny, sa to dá. Rozhodne, ak mám porovnávať s rozťahanou tvorbou MOONSORROW, tak FALKENBACH vychádza lepšie. Oproti povedzme poslednému albumu sa dočkáme ďaleko väčšieho zastúpenia blackových vokálov, no inak je všetko po starom.
Priaznivci si „Heralding The Fireblade“ určite vypočujú, druhá strana barikády si pomyslí niečo o sedliakoch a primitívnej hudbe a všetci budú spokojní. Hlavne k tomu netreba zabúdať tú medovinu – tá zbližuje.
Aj napriek tomu, že sa jedná o znovunahratý nevydaný album, nereprezentuje súčasnú formu FALKENBACH o nič menej. Chytľavá melodika inšpirovaná folkom, hymnické nápevy, jednoduchosť a svižnosť charakterizujú "Heralding The Fireblade" veľmi dobre. Vyhovovať vám to bude, pokiaľ vám vyhovuje staršia tvorba tohto nemeckého barda.
6 / 10
Vratyas Vakyas
- všetko
Hostia:
Hagalaz
- gitary, akustické gitary, klávesy
Tyrann
- hovorené slovo, vokály
Boltthor
- bicie, perkusie
1. Heathen Foray
2. Of Forests Unknown
3. Havamal
4. Roman Land
5. Heralder
6. Laeknishendr
7. Walkiesjar
8. Skirnir
9. Gjallar
Tiurida (2011)
Heralding - The Fireblade (2005)
Ok Nefna Tysvar Ty (2003)
Magni Blandinn Ok Megintiri (1998)
En Their Medh Riki Fara (1996)
-bez slovního hodnocení-
Slovenský Seattle nie je Prešov, ale Nitra. Toto je naozaj špičková domáca nahrávka a ak aj neexistuje škatuľka ako dark progressive grunge, tak album TILT ju práve vytvoril.
Jednočlenný projekt Kanaďana Jocelyna Galipeaua už dlouho vzývá raně osmdesátkový heavy metal a v současné vlně zájmu o kovové retro může být jeho nové album zajímavým tipem, pokud ovšem snesete, že umělcův pěvecký výkon dokáže občas mírně zatahat za uši.
Pro mě zásadní objev na slovenské scéně a to nejen v neotřelých nápadech, ale i v přístupu k tvorbě v rámci black a death metalu. Korunováno skvostným zvukem ze studia Pulp. A ano, máme v tu zpoždění v tom objevování. Asi rok.
Má to niekoľko dobrých nápadov, ale celkovo mi tu chýba akákoľvek ambícia. Je to celé uponáhľané, miestami aj dosť blbučké, herci žiadna sláva - skrátka taká spotrebná hororová jednohubka. Za návštevu kina to nestojí. 5/10, možno 6/10.
Naprosto unikátní slovenský projekt tematizující aktuální společenská i politická témata. Hudebně založený na žánrové hravosti kombinující alternativní rock, mathrock, jazzové elementy i postpunk.
Kytarista HIPPOTRAKTOR Sander Rom se svou druhou skupinou prezentuje zvláštní rockovou alternativu s nervózní atmosférou a funky prvky. I tvrdší a melodické polohy se objeví. Možná jen pro omezený okruh posluchačů, neboť to smrdí inspirací Mike Patonem.
Mexická odpověď na AMARANTHE. Je to trochu ostřejší, v základu více do deathu, téměř bez čistého mužského zpěvu a méně chytlavých melodií, ve kterých má zase navrch Mörckova parta. Ale je to dobré.